12/11/2024
Chcąc wypocząć od pracy i codziennych problemów, najchętniej udajemy się na łono przyrody. Taki wypoczynek warto zaplanować w Mikołajkach.
Znajduje się tu bowiem około 850 gatunków roślin i ponad 200 gatunków ptaków. Na szczególną uwagę zasługują gatunki flory, które pochodzą z różnych terenów klimatycznych, np. gatunki arktyczne (jałowiec halny, turzyca patagońska), ciepłolubne (goździk piaskowy, zawilec wielkokwiatowy), czy gatunki południowo-syberyjskie (kuklik sztywny, koniczyna łubinowata) i wiele innych.
Lasy otaczające Mikołajki to przede wszystkim Puszcza Piska. Porastają ją głównie sosny i świerki. Żyje w nich mnóstwo zwierząt, można tu zauważyć np. tarpany, bobry (stacja Badawcza PAN w Popielnie), jelenie, daniele, muflony (Ferma Jeleniowatych w Kosewie).
Na terenie11 rezerwatów przyrody, można podpatrzeć życie zwierząt, nacieszyć się pięknym widokiem roślinności, odpocząć. Niewielkie odległości między rezerwatami sprzyjają aktywności, łatwo pokonać je pieszo lub np. na rowerze. Jednym z nich jest Rezerwat Jezioro Łuknajno. Tereny te zostały objęte ochroną już od lipca1937 r., a od 1947 r. uznano je za rezerwat ornitologiczny. To najpopularniejszy rezerwat na tym terenie i największe skupisko łabędzia niemego w Polsce. Od 1977 roku włączono go do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO.
Można podpatrzeć tu życie także innych ptaków: kaczek, hełmiatek, wąsatek. Nad wodami polują bieliki i rybołowy. W zaroślach można też dostrzec zwierzęta, norkę amerykańską, jenoty, dziki, a także łosie.
Rezerwat można zwiedzać chodząc tylko po wyznaczonych ścieżkach.