Mazury tradycyjnie łączymy przede wszystkim z żeglarstwem – to z pewnością najpopularniejszy w tych rejonach sposób podróżowania. Ale nie jedyny. Miłośnicy turystyki pieszej znajdą tu malownicze trasy pełne nietuzinkowych miejsc. Polecamy najciekawsze szlaki piesze w okolicach Mikołajek.

Szlak pieszy im. Karola Małłka

Trasa: Krutyń – j. Mokre – Karwica Mazurska – Leśniczówka Pranie
Długość trasy: 20 km
Ciekawe miejsca na trasie: pomnik przyrody Dąb nad Mukrem, rezerwat Królewska Sosna, Leśniczówka Pranie

Jednym z najbardziej znanych, a także najbardziej malowniczych szlaków pieszych na Mazurach jest bez wątpienia żółty szlak pieszy im. Karola Małłka, wiodący przez niezwykle malowniczą Puszczę Piską.
Jego patron, Karol Małłek, był zasłużonym działaczem lokalnym – kochał Mazury całym sercem i ich promowaniu oraz rozwojowi poświęcił całe swoje życie.Szlak liczy sobie łącznie ok. 20 km, nie jest zatem zbyt wymagający i wydaje się przystępny dla każdego, nawet dla niezbyt wprawnych piechurów. Jego punkt początkowy to stanica wodna PTTK we wsi Krutyń, oddalonej od Mikołajek o ok. 22 km (najlepiej dotrzeć tu samochodem, ale dość rozwinięta jest też komunikacja autobusowa). W Krutyni mieszkał i działał wspomniany już Karol Małłek.
Dziś swoją siedzibę ma tutaj Mazurski Park Krajobrazowy, dlatego też zaczynają się tutaj liczne szlaki turystyczne: piesze, rowerowe czy kajakowe. Niedaleko za mostem na rzece Krutynia możemy obejrzeć przyrodniczą ciekawostkę – to zrośnięte ze sobą „w uścisku” dąb i sosna, które zyskały sobie nazwę „Zakochana Para”.
Bardzo romantyczne miejsce – polecamy zatrzymać się tutaj na chwilkę. To ponoć przynosi szczęście :)

Kolejnym ważnym punktem, w którym warto się zatrzymać, przemierzając ten szlak, jest jezioro Mokre – jeden z największych i najgłębszych zbiorników na Pojezierzu Mrągowskim. Wiedzie tędy także szlak kajakowy rzeką Krutynią. Jezioro Mokre otoczone Puszczą Piską wygląda naprawdę przepięknie, mieści się na nim kilka małych wysepek. Po minięciu pola biwakowego, za jakieś 3 km, warto zwrócić uwagę na znak wskazujący drogę do martwej sosny królewskiej, która przeżyła ponad 300 lat, by wreszcie uschnąć w roku 1972. Dziś jest pomnikiem przyrody.
Mazury obfitują w tego rodzaju cudeńka, więc niech nas nie zdziwi kolejne cenne drzewo w pobliżu.
Kilka kroków na dalej, na brzegu jeziora Mokrego, znajduje się Dąb nad Mukrem imienia – oczywiście – Karola Małłka, który to piękne drzewo uczynił bohaterem swojego opowiadania.

Na siódmym kilometrze szlaku znajduje się Rezerwat Królewska Sosna, utworzony, by chronić unikatowy drzewostan Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Trzy kilometry dalej, po przekroczeniu szosy Ruciane-Nida – Zgon, nasz szlak pieszy opuszcza Mazurski Park Krajobrazowy i prowadzi nas dalej ku przystankowi PKP w Karwicy Mazurskiej na trasie Pisz-Szczytno. Nie nastawiajmy się jednak za bardzo na przejażdżkę koleją, bo jeździ tędy tylko jeden pociąg dziennie – ach, te dzikie Mazury... :) Szlak pieszy im. Karola Małłka kończy się w miejscu, gdzie nad jeziorem Nidzkim wyrasta Leśniczówka Pranie, mieszcząca Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Poeta chętnie odwiedzał Mazury i właściwie pomieszkiwał tu na początku lat 50. XX wieku.
Latem odbywają się tutaj koncerty i spotkania literackie.
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok od 9:30 do 17:00, w okresie letnim codziennie.
Bilety normalne kosztują 6 zł, ulgowe – 4 zł.



Choć jest to szlak pieszy, możemy go również pokonać rowerem z niewielkim obciążeniem. Trzeba jednak wiedzieć, że na trasie jest kilka niezbyt fajnych dla rowerzystów odcinków piaszczystych.

Ruciane-Nida – szlaki piesze znad Jeziora Nidzkiego

Ruciane-Nida, od którego Mikołajki są oddalone o ok. 20 km, to miejsce, gdzie swój początek mają dwa niedługie, ale ciekawe szlaki piesze.

Szlak zielony: Ruciane-Nida – Bełdany – Piaski – Wejsuny – Ruciane-Nida
Długość trasy: 13,5 km

Pierwszy z nich, oznakowany jako zielony, ma długość ok. 13,5 km i polecamy go głównie osobom, które lubią bliskość przyrody, spokój, ciszę i dzikość. Tę właśnie twarz pokazują Mazury na tej trasie. Szlak zaczyna się i kończy (bo jest małą „pętelką” po okolicy) przy punkcie Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie. Najpierw kieruje się na północ wzdłuż jeziora Bełdany. Widoki są tu przepiękne, bo Bełdany, otoczone gęstymi lasami Puszczy Piskiej, uważane są za jedno z najpiękniejszych jezior na Mazurach.
Na początku szlaku po drugiej stronie możemy też zobaczyć jezioro Guzianka Wielka.
Robi to spore wrażenie, idzie się przez swojego rodzaju półwysep.
Za wioską rowerową trasa skręca w kierunku miejscowości Piaski i kieruje się na Wejsuny.
Możemy na chwilę zboczyć z zielonego szlaku, by rzucić okiem na Jezioro Wejsunek. Szlak pieszy, którym się poruszamy, zakręca tu jednak z powrotem w kierunku Rucianego-Nidy. Droga powrotna prowadzi praktycznie w całości przez gęsty las Puszczy Piskiej – raj dla miłośników przyrody.

Szlak niebieski: Ruciane-Nida (stacja PKP) – Leśniczówka Pranie - Ruciane-Nida
Długość trasy: 14 km

Inny szlak – tym razem niebieski  – który startuje w Rucianem-Nidzie, przypadnie do gustu tym, którzy urlop lubią sobie urozmaicić szczyptą kultury. Wiedzie bowiem do wspomnianej już wcześniej Leśniczówki Pranie i Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Ta trasa jest niezbyt długa – w jedną stronę to ok. 7 km, w całości mieści się na terenie Puszczy Piskiej. Można ją także pokonać rowerem. Turyści zwracają jednak uwagę, że dość często przejeżdżają tamtędy samochody – radzimy więc zachować ostrożność i czujność, maszerując w odwiedziny do Gałczyńskiego.
Szlak pieszy Ruciane-Nida – Pranie startuje przy stacji PKP w Rucianem. Idzie się ciągle lasem na południe, mając po lewej ręce przepiękne jezioro Nidzkie.
Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat!

Szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza

Trasa: Krutyń – Zgon – Babięta – Bieńki – Sorkwity
Długość trasy: 59 km
Ciekawe miejsca na trasie: rezerwat Sosna Królewska, młyn drewniany z XVII w. we wsi Babięta, rezerwat ornitologiczny „Piłaki”, pałac w Sorkwitach

Nie tylko Konstanty Ildefons Gałczyński uważał Mazury za swój drugi dom.
W latach 30. przyjechał tu z zamiarem napisania cyklu reportaży Melchior Wańkowicz.
Rezultatem tej wyprawy okazała się książka „Na tropach Smętka”. Tutejsze oddziały PTTK pamiętają o tym, dlatego też jakiś czas temu powstał szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza. Jest on dość długi i wymagający, z pewnością trzeba przeznaczyć na niego kilka dni – trasa liczy sobie bowiem 59 km.
Dla tych, którzy na swoją bazę wypadową wybrali Mikołajki, szlak pieszy startuje w Rezerwacie Sosna Królewska na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – to ok. 15 km na południe od Mikołajek. Początkowo idziemy przez Puszczę Piską. Kolejny przystanek na trasie to stanica wodna PTTK w Zgonie nad jeziorem Mokre – polecamy tutejszą domową kuchnię! Warto posilić się przed tak długą wędrówką :)

Szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza wiedzie dalej nad jeziorami Uplik, Kierwik, Spychowskim i Zyzdrój Mały.
Na 24 km trasy leży wieś Babięta, gdzie warto zobaczyć stary drewniany młyn z XVII w. - niewiele już takich zostało w Polsce. Znajduje się tu też kolejna stanica PTTK. 5 km dalej napotkamy jezioro Krawienko, które jest ostoją bobrów. Następnie po prawej mijać będziemy jezioro Gant i dotrzemy do jeziora Białego.
Tu możemy znów zatrzymać się na odpoczynek w maleńkiej wsi Bieńki.
Na 48 km będziemy mijać rezerwat dzikich ptaków „Piłaki” - gratka dla tych, którzy Mazury odwiedzają z powodów ornitologicznych. Potem na naszym szlaku znajdą się jeziora Bobrówki i Piłakno, aż wreszcie, idąc brzegiem jeziora Lampackiego, dotrzemy do celu. Naszym oczom ukażą się Sorkwity. To duża mazurska wieś, w której zachował się piękny neogotycki pałac rodziny von Paleske. Pałac znajduje się w wiekowym parku i tworzy świetną scenerię – wychodzą fajne zdjęcia :) Z Sorkwitów do Mikołajek jest w linii prostej 35 km, samochodem dotrzemy tam w pół godziny.
Chyba, że mało nam jeszcze chodzenia – możemy zrobić sobie mazurską pętlę i dojść tam piechotą – najlepiej przez Mrągowo :)
 

czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Mikołajkach

Galerie Mikolajki

www.mikolajki.com 2024